4 лютого — Всесвітній день боротьби проти раку. Рак — це загальний термін для ідентифікації понад сотні хвороб, які можуть вражати будь-яку частину організму. Одним із ознак раку є швидке утворення аномальних клітин — метастазів, які проникають в організм.

Згідно з даними Національного інституту раку, протягом 2018 року в Україні на обліку перебувало 975 301 пацієнт, у якого було діагностовано злоякісні новоутворення (ЗН), зокрема:

🔸понад 147 000 випадків — у молочних залозах;
🔸більш ніж 42 000 — у щитовидних залозах;
🔸29 000 випадків — у трахеї, бронхах, легенях.

Рак є однією з головних причин смерті у світі. Він уражає літніх людей, молодь і навіть дітей, чоловіків та жінок незалежно від рівня доходу.

Водночас, від 30% до 50% онконедуг можна уникнути, якщо вести здоровий спосіб життя, зокрема відмовитися від куріння. До 40% випадків захворювання на рак можна запобігти, якщо уникати тютюнового диму.

🔹Не куріть
Вживання тютюну є головним фактором ризику появи раку. Навіть якщо ви не курите, пасивний вплив тютюнового диму може збільшити ризик виникнення раку легень.

🔹Споживайте здорову їжу
Повноцінний збалансований раціон може знизити ризик захворювання:

🔸їжте багато фруктів, овочів та інших харчових продуктів рослинного походження, таких як цільнозернові та бобові;

🔸обирайте менш калорійні продукти, виключіть із раціону рафінований цукор, трансжири, фастфуд;

🔸відмовтеся від алкогольних напоїв або ж споживайте їх мінімально (ризик появи онкозахворювань, зокрема раку товстої кишки, молочної залози, легень, нирок і печінки, збільшується пропорційно до кількості випитого алкоголю) — і пам’ятайте, що безпечної дози алкоголю не існує;

🔸обмежте споживання технологічно обробленого м’яса (за інформацією ВООЗ, уживання великої кількості такого м’яса може збільшити ризик появи деяких видів раку);

🔸замініть червоне м’ясо на рибу, віддавайте перевагу здоровим жирам, наприклад, оливковій олії.

🔹Підтримуйте здорову вагу і будьте фізично активними

Підтримання оптимальної для вас маси тіла може знизити ризик виникнення онконедуг, зокрема раку молочної залози, простати, легень, товстої кишки та нирок.

Щонайменше 150 хвилин помірної або 75 хвилин енергійної аеробної активності на тиждень покращать загальний стан здоров’я. Починайте кожний день із 30 хвилин будь-якої фізичної активності.

🔹Не засмагайте

Рак шкіри є одним із найбільш поширених онкологічних захворювань. Уникайте прямого сонячного випромінювання вдень, особливо з 10:00 до 16:00 влітку, коли сонячна радіація найсильніша.

🔹Зробіть щеплення

До 25% випадків раку в країнах із низьким і середнім рівнем доходів (до яких належить і Україна) зумовлено такими інфекціями, як гепатит і вірус папіломи людини (ВПЛ). Профілактика раку включає захист від цих вірусних інфекцій. Поговоріть із своїм лікарем щодо вакцинації.

🔹Регулярно відвідуйте лікаря для профілактичного огляду.

Регулярні самоперевірки та скринінги для різних типів раку збільшують шанси на раннє виявлення хвороби. Це підвищує ефективність лікування і знижує його вартість.
Проконсультуйтеся зі своїм лікарем щодо оптимального для вас графіку онкоскринінгу.

Так, у 2018 році Американське онкологічне товариство почало рекомендувати профілактичний скринінг раку товстої кишки із 45 років. До 2018 року такий скринінг рекомендували людям, не молодшим 50 років. Такі зміни у вікових рекомендаціях пов’язані зі зростанням захворюваності на рак товстої кишки серед молодих американців.

Уважне ставлення до власного здоров’я та усунення факторів ризику істотно знижують імовірність захворювання на рак. Коли ж уникнути недуги не вдалося, відмова від шкідливих звичок підвищить ефективність лікування і допоможе покращити самопочуття.

Центр громадського здоров’я України нагадує: профілактика, скринінг, вчасне виявлення та лікування онкологічних захворювань допоможуть досягти значних результатів.

 

 
 

42721, Сумська область, Охтирський район, с.Комиші, вул.Київська,1      тел.: +38-05446-7-92-17          Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

 

Президент України

Уряд

Верховна Рада України

Сумська обласна рада

Сумська ОДА

Охтирська РДА