Враховуючи кризову ситуацію, яка склалась внаслідок пандемії коронавірусної інфекції COVID-19 та запровадження обмежувальних заходів для запобігання поширенню та протидії коронавірусу, підвищення цін на електроенергію і тарифів на постачання природного газу викликало невдоволення українського суспільства. На території України відбулися масові акції протестів та мітинги стосовно стрімкого підвищення тарифів для  населення.

Беручи до уваги ситуацію,  народним депутатом України по одномандатному виборчому окрузі №162   Миколою ЗАДОРОЖНІМ в межах визначених повноважень, було надіслано відповідні звернення до Кабінету Міністрів України та представників профільних відомств щодо вжиття невідкладних заходів з метою зниження ціни на енергоносії та послуги розподілу природного газу, недопущення їх безпідставного зростання, захисту прав та інтересів побутових споживачів. Слід зазначити, що за результатами перемовин народних депутатів з Прем’єр-міністром України Д.А. Шмигалєм, представниками Міненерго та Нафтогазу було досягнуто окремих домовленостей щодо якнайшвидшого ухвалення низки управлінських рішень, які сприятимуть встановленню справедливих цін на газ та врегулюванню кризової ситуації на енергетичному ринку України.

На сьогодні  існуючі тарифи на газ та завищена маржа у тарифах на транспортування газу просто дискредитують ідею ринку газу. Тому Уряд має втрутитися у ситуацію на енергетичному ринку та застосувати спеціальні інструменти впливу, які дадуть змогу забезпечити дотримання економічного балансу між інтересами громадян України та Держави.

18 січня Кабінет Міністрів України прийняв постанову, якою встановлюється гранична ціна на газ у розмірі 6,99 грн. за кубічний метр. Така ціна буде діяти на час до завершення опалювального сезону або до завершення карантину. Вище вказаної суми постачальники не зможуть піднімати ціни.

Таке регулювання має тимчасовий і вимушений крок в умовах недосконалості українського ринку газу та монополізації послуг розподілу блакитного палива, а також у зв’язку з безпрецедентним зростанням темпів здорожчання газу в Європі – у понад 5 разів за останній рік.

Наразі народними депутатами обговорюється питання щодо внесення найближчим часом на розгляд Верховної Ради України законопроекту, прийняття якого дасть змогу врівноважити тариф на доставку газу до споживачів, що також позитивно вплине на зменшення загальної суми у платіжках громадян.

Окрім цього,  в умовах ринку газу, українці мають можливість самостійно змінювати постачальника газу для свого домогосподарства. Це дасть змогу зафіксувати найнижчу ціну на весь рік та значно зменшити суми нарахувань під час опалювального сезону.

На сьогодні в Україні постачання газу для домогосподарств здійснюють понад 50 компаній. Залежно від постачальника та регіону, ціни на газ значно відрізняються. Наприклад, ціна газу у січні 2021 року від газопостачальної компанії «Нафтогаз України» становить 7,22 грн/куб. м, тоді як ціна обласних газзбутів у середньому дорівнює 9,9 грн/куб. м. Процес зміни постачальника газу відбувається дистанційно. Усі формальності, що пов’язані з переходом споживача має забезпечити постачальник до якого переходить споживач.